burada HAYAT var!
Web Sitemize Hoş Geldiniz

Kıbrıs Barış Harekatı Magosa Mücahidi Em.Kur.Kd.Albay Oğuz Kalelioğlu Beylikdüzü İlçesine Geldi.

596

Kıbrıs Barış Harekatı Mücahidi Emekli Kurmay Kıdemli Albay Kıbrıs Mücahidi ve Kıbrıs Platformu Başkanı Araştırmacı Yazar Hasan Taş Beylikdüzü ilçesinde Yaşam Vadisi içerisinde bulunan Kıbrıs ve Rauf Denktaş anıtını birlikte ziyaret ettiler. Yaşam Vadisinin doğal güzelliklerininde gezildiği ziyaret sonrasında ise Lonca Medya olarak bir röportaj gerçekleştirdik.

MAGOSA KAHRAMANI BEYLİKDÜZÜ’NDE

Emekli Kurmay Kıdemli Albay Kıbrıs mücahidi ve akademisyen Oğuz Kalelioğlu; Beylikdüzü’nde Kıbrıs Barış Platformu Başkanı Araştırmacı Yazar Hasan Taş ile birlikte Yaşam Vadisi’ni gezdikten sonra Kıbrıs Barış Harekatı’nın tarihi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kıbrıs Mücahidi Oğuz Kalelioğlu, Araştırmacı Yazar Hasan Taş ile birlikte Beylikdüzü Yaşam Vadisi’nde yer alan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yasal çerçevesini belirleyen Londra Antlaşması’nın anlatıldığı Kıbrıs Barış Harekatı Anıtı’nı ziyaret ettiler.

OĞUZ KALELİOĞLU VE KIBRIS BARIŞ HAREKATI

Oğuz Kalelioğlu, Eylül 1973 tarihinde Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT)’nda göreve başlamış ve 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekâtına katılmıştır. Tabur Komutanı olarak 8000 kişilik üstün Yunan-Rum kuvvetlerine karşı, depolardan çıkartılmış, Osmanlı Devleti döneminden kalma namluları paslı silahlar ile, suyu ve cephanesi zayıf 800 kişilik Magosa halkı ile karşı koymuş, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri’nin geliş süresine kadar, Magosa Kalesi’ni 1 ay savunmuştur. Rum Millî Muhafız Ordusu (RMMO) 1 nci Yüksek Askeri Taktik Komutanı Tuğgeneral Konstantin Corcakis; Rum ve Yunan kuvvetlerinin, Türk kuvvetlerinden kat be kat fazla olduğunu, dayanmalarının mümkün olamayacağını, teslim olmalarını, Tabur Komutanı Oğuz Kalelioğlu’nu Barış Gücü helikopteri ile hiçbir zarar görmeden Türkiye’ye götüreceğini, aksi takdirde adadaki bütün Türklerin katledileceğini bildirmiştir. Oğuz Kalelioğlu, Türklerin teslim olması için ısrara gelen Birleşmiş Milletler Barış Gücü İrtibat Subayı’na “Beni buraya gönderen Yüce Türk Devleti, düşmanı çok görünce teslim ol demedi, bilakis çarpışarak şehit olmamı emretti” demiştir ve ne pahasına olursa olsun Magosa’nın teslim edilmeyeceğini belirtmiştir. Yunan-Rum kuvvetleri 5 taburdan fazla birliği askeri ve sivil bir konvoy ile Girne bölgesine kaydırmak istemesi üzerine, Sakarya Bölük Komutanı Kadir Bayraktar’a “Hedef, konvoyun ilk aracıdır. Gazanız mübarek olsun!” diyerek, ilk atış emrini vermiştir. Harekât sonucunda bugünkü Gazimağusa”nın Türk bölgesinde kalmasını sağlamıştır ve Magosa’ya “Gazilik” unvanını kazandırmıştır.  Harekâtta göstermiş olduğu başarı nedeniyle, kendisine ev ve araba verilmek istenmiş, fakat “Vatan görevimizi yaptık” diyerek geri çevirmiş, bunun üzerine Oğuz Kalelioğlu’na ithafen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gazimağusa kentindeki Magosa Kalesi’nin yanına 6.5 metre boyunda heykeli dikilmiştir.

OĞUZ KALELİOĞLU KİMDİR?

1945 yılında Artvin’de doğmuş, ilk ve orta tahsilini İzmit’te tamamlamıştır. Babası Tekel Müdürü Sadi Kalelioğlu, annesi Dürdane Kalelioğlu’dur. Kara Harp Okulu’nu tamamlayarak, 1966 yılında Topçu Subayı olmuştur. Farklı kıtalarda Batarya Komutanlıkları ve Harp Okulu Öğrenci Alayı’nda görev yapmıştır. 1973 yılında Kıbrıs’a atanarak, Magosa Mücahit Tabur Komutanı olmuştur. Harp Akademileri’ni 1978 yılında tamamlayarak, Adıyaman ve Şanlıurfa’da Kurmay Yüzbaşı olarak görev yapmıştır.

Yurtdışında değişik ihtisas kurslarına katılan Oğuz Kalelioğlu daha sonra NATO Karargahı’nda Daire Başkanlığı ve Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği koordinatörlüğü yapmıştır. 1990 yılında 105 nci Topçu Alay Komutanı olmuş ve 1997 yılında Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı’nda Psikolojik Harp Daire Başkanlığı’nı kurarak dönemin dış tehdidi Yunanistan ve iç tehdidi PKK üzerine demoralize çalışmaları yapmıştır. 1997 yılında kadrosuzluk sebebi ile emekli olmuştur. Türkiye ve KKTC vatandaşıdır. Evli ve iki çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku