burada HAYAT var!
Web Sitemize Hoş Geldiniz

Soğuk Kış Günlerinde Onları Unutmayalım!

386

Bir yanda sıcak ve yangınlarla kavrulan canlılar, bir yanda kara kışın gelmesi ile mağdur olan canlılar. Bu tezatlar günümüzde sıkça yaşanan gerçekler değil mi?

Havaların iyiden iyiye soğuduğu şu günlerde, çevremizdeki minik dostlarımıza neler yapabileceğimizi düşündük. Onların soğukta hayatta kalma mücadelelerine destek olmak için birkaç uyarı ve öneride bulunalım istedik.

Öncelikle etrafımızda sürekli rastladığımız, mahallemizin gönüllü bekçileri kedi ve köpekleri tanımakla işe başlayalım. Çünkü her mahalle, sokak, hatta kapı önünü sahiplenmiş bir ufaklığa mutlaka rastlarız. Eğer her apartman ya da bina sakini kendi sokağındaki köpek ya da kedileri benimserse iş paylaşımı daha kolay olacaktır.

İlk adım olarak mahallemizde uygun bir yer belirlenmelidir; ancak kedi ve köpekleri koruyan, kollayan insanlar  kadar, onlardan korkan ve çekinenler olduğu da unutulmamalıdır. Kedi ve köpekler için mama ve su servisi yapacağımız besleme istasyonu şeklindeki bu alanları belirlemek, hem kontrolü kolay hem de mamaların gelişi güzel dağıtılmasının önüne geçmek için önemlidir. Özellikle çevre ısısının düşmesi ile köpekler ve kediler vücut ısılarını koruyabilmek için daha fazla mamaya ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple onları asla mamasız bırakmamalıyız.

Soğukta ve yağışta sığınacakları korunaklı yuvalar yerleştirilmelidir. Eğer apartmanınızda hayvanlara tepki gösteren insanlar yoksa, kar ve tipili havalarda apartman içerisine geçici  alan ayarlanmalıdır. Özellikle kediler için apartman çevresinde etrafı iyice poşetlenmiş karton koliler hayat kurtarmaktadır. Hele birde bunu plastik ya da ahşap malzemeler kullanarak yapabilirsek onlara umut olmuşuz demektir.

Köpekler için de kar, yağmur ve soğuktan korunaklı alanlar oluşturulması gerekse de, onlar sığınacakları yerleri daha çok kendileri belirlemektedir. Eğer küçük yavruları varsa o zaman biraz müdahale ederek anneyi ve yavruları korunaklı bir kulübeye yerleştirmek en doğrusu olacaktır.

Yaralı ya da zor durumda bir kedi ya da köpek gördüğümüzde belediye yetkilileri ile iletişime geçerek ya da beyaz masaya müracaat ederek yardım istenmelidir. Soğuklarda en fazla dikkat etmemiz gereken bir diğer konu ise araç içlerine sığınmış kedilerdir. Motor sıcaklığı ile araç kaportasına saklanan kediler, orada sıcağın keyfini çıkartırken kontrolsüz olarak çalıştırılan aracın çalışan aksamına sıkışmakta ve kol, bacak hatta hayatlarını kaybetmektedirler. Bu yüzden aracınızı çalıştırmadan önce mutlaka kaputa birkaç kez vurmalıyız.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku