burada HAYAT var!
Web Sitemize Hoş Geldiniz

Hasret Gültekin Unutulmayacak!

1.149

HASRET GÜLTEKİN UNUTULMADI

Sivas İmranlı Belediye Başkanı Murat Açıl’ın görevinin ilk senesinde ilk kez organize edilen 1.İmranlı Kültür-Sanat Festivali öncesi yapılan projelerin açılışları gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen projelerden en dikkat çekici olanı 2 Temmuz 1993 tarihinde Madımak Katliamı’nda hayatını kaybeden Sanatçı Hasret Gültekin’in adının verildiği Hasret Gültekin Parkı’nın açılışı oldu.

İMRANLI EVLADINI UNUTMADI

Hasret Gültekin Parkı’nın açılışında İmranlı Belediye Başkanı Murat Açıl ve İmranlı Halkı ile beraber birçok siyasetçi, bürokrat, sivil toplum kuruluşu temsilcisi, işadamı bir araya geldi. Sivas İmranlılı olan Sanatçı Hasret Gültekin’in adının verildiği Hasret Gültekin Parkı’nın açılışında konuşan Sivas İmranlı Belediye Başkanı Murat Açıl, Türkiye’nin mayası olabilecek bütün değerlerin iç içe yaşadığı bir kent İmranlı, Ben Cumhuriyet Halk Partisi Belediye başkanı olmama rağmen, burada bütün dinamiklerden destek aldım. Meclisin çoğunluğu muhafazakar meclis üyeleri olmasına rağmen biz beraber oturduk ve bir karar verdik. Bu topraklarda 22 yaşında bağlama ustası olmuş, bir genç delikanlımızın, yiğit bir kardeşimizin, elim, acı, ücücü bir olay sonrası kaybettiğimiz kardeşimizin hep beraber adını buraya vermekle kanayan bir yaraya merhem sürdük ve hep suçlandığımız yanan, yada yakan terimlemesi var ya! biz söndüren bir toplumuz, hep beraber kanayan yaralara merhem sürüp, dostça kardeşçe burdan kızılırmağın sesi gibi kardeşlik, barış, özgürlük, birliktelik ve dostluk mesajı veriyoruz bu Dünya’ya ve ülkemizede örnek olsun…

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK GÜCÜ BİRLİK VE BERABERLİĞİDİR

Eski Milli Eğitim Bakanlarından İsmet Yılmaz ise yapmış olduğu konuşmasına başkanımızı çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz sözleriyle başladı. Meclisin çoğunluğu AK Partili meclis üyelerindendir. Bu ülkenin değerlerine hep birlikte sahip çıkacağız. Pir Sultan bizimdir. Aşık Veysel bizimdir, Hasret Gültekin bizimdir. İster Kızılırmağın o tarafından, ister Kızılırmağın bu tarafından nerde olursa olsun, herkes türkülerle görün beni diyebilecek bir inceliğe, bir duyarlığa sahiptir. Hasret kardeşimizin mekanı cennet olsun diyorum. Türkiyenin en büyük gücü zenginliğidir. Farklı fikirlere sahip olmasından dolayı. Türkiye’nin en büyük gücü birlik ve beraberliğidir. Bunu Sivasta gösteriyoruz. Türkiye’de bunu gösteriyor, düne göre çok daha iyiyiz, yarında çok daha iyi olacağız diyoruz sözleriyle emeği geçenlere teşekkür etti.

SİVAS BİR KÜLTÜR MOZAİĞİ

Sivas CHP Milletvekili Ulaş Karasu ise yapmış olduğu konuşmasında başkanıma, belediye meclis üyelerine, tüm İmranlılara teşekkür ediyorum dedi. ”Sivas bir kültür mozaiği Sivas Pir Sultan’ın, Aşık Veysel’in, Zaralı Halil’in, Ruhsati’nin, Ali Kızıltuğ’un, Hasret Gültekin’in doğup büyüdüğü ilham aldığı toprak, Kızılırmak İmranlı’dan doğuyor, farklı İllerden geçerek Karadeniz’e dökülüyor. Farklı illerden, farklı sular, topraklar karışıyor ama doğduğu yer burası” İmranlı bu noktada bir kültür mozaiği, başkanıma ve belediye meclis üyelerine bu duyarlığı gösterdiği için çok teşekkür ediyorum. Hep beraber, daha güzel, daha yaşanabilir bir İmranlı için mücadele edeceğiz, destek olacağız dedi.

HASRET GÜLTEKİN ADI BU SENTEZE YAKIŞIYOR

Hasret Gültekin parkı açılışında bir konuşma yapan şair Ataol Berhamoğlu, Muhafaza etmemiz gereken tek şey bu topraklardaki büyük kültür sentezidir. Anadolu toprakları çok çeşitli düşüncelerin harmanlandığı ve Dünya’da gerçekten benzersiz kardeşlik sentezinin oluştuğu topraktır. Eğer muhafaza edilecekse bir şey, işte bu birliktelik, bu kardeşlik, bu sentezdir. Hasret Gültekin”inde adı bu senteze yakışıyor. Hasretimizi dile getirmiş oluyor dedi.

GÜZEL KATILIMLARA, EMEKLERE İHTİYACIMIZ VARDI

Sivas İmranlı Kaymakamı Hasan Meşeli ise yaptığı konuşmada kendi kültürümüz, kendi insanımızı kapsayıcı, insanlarımızı İmranlı ölçeğinde İmranlı’mızı daha güzel bir şekilde kullanabileceğimiz, güzel katılımlara, emeklere ihtiyacımız vardı sayın başkana teşekkür ediyoruz. İmranlı için hayırlı olmasını diliyoruz dedi.

Sanatçı Hasret Gültekin’in posterinin açıldığı ve parkın açılışın gerçekleştiği alanda duygu dolu anlar yaşandı. 1.İmranlı Kültür-Sanat Festivali öncesi proje açılışları kent meydanının, çocuk emzirme odasının, kent taksi durağının açılışları ile devam etti. 14-15 Ağustos’ta gerçekleşen 1.İmranlı Kültür-Sanat Festivali konserler ve dinletiler ile devam etti.

Lonca Medya

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku