burada HAYAT var!
Web Sitemize Hoş Geldiniz

Beylikdüzü’nde Camiler Yeniden İbadete Açıldı

Beylikdüzü'nde Camiler Yeniden İbadete Açıldı

245

CUMA NAMAZIYLA CAMİLER İBADETE AÇILDI

 

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri çerçevesinde, 16 Mart’ta toplu ibadete kapatılan camiler, bugün kılınan Cuma namazı ile birlikte tekrar ibadete açıldı; İstanbul’un fethinin coşkusu ile camilerin yeniden ibadete açılmasının mutluluğu bir arada yaşandı. Beylikdüzü’nde avlusu bulunan 23 camide, vatandaşlar, evlerinden getirdikleri seccadelerle ve maskeleriyle cuma namazlarını kıldı. Beylikdüzü Belediyesi, seccadesi olmayan vatandaşlara cami girişlerinde seccade dağıtırken İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımlaşma ve Koordinasyon Merkezi ekipleri de cami girişlerinde, vatandaşlara dezenfektan solüsyonu sıkıp maske dağıttı.

 

Koronavirüsle mücadele önlemleri nedeniyle Cuma namazlarının cemaatle kılınmadığı camilerde, İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeyle ilk Cuma namazı kılındı. Yaklaşık 2,5 aylık aradan sonra camiler, İstanbul’un fethinin 567. Yıldönümünde, cemaatine kavuşurken vatandaşlarda bir arada ibadet edebilmenin mutluluğunu yaşadı. Beylikdüzü’nde bulunan 38 caminin tümü ibadete açılırken Cuma namazı, avlusu bulunan 23 camide kılındı. Vatandaşlar, sosyal mesafe ve maske kurallarına uyarak Cuma namazının sadece farzını kılarken cuma namazının sünnetlerini ise evlerinde kıldılar.

 

2 Bin Seccade Dağıtıldı

 

Camilerin ibadete açılmasından önce, camilerde detaylı temizlik ve dezenfekte çalışmalarını yapan ve cami girişlerine dezenfektanlar yerleştiren Beylikdüzü Belediyesi, Cuma Namazı öncesinde de seccadesi olmayan vatndaşlara seccade dağıttı. Cami görevlileri tarafından yapılan anonslarda, camiye abdestli ve seccadeyle gelinmesi, maske ve sosyal mesafe kuralına uyulmasının önemli olduğu sık sık hatırlatıldı. Evlerinden getirdikleri seccadelerle ve Beylikdüzü Belediyesi’nin dağıttığı seccadelerle namaz kılan vatandaşlar, sosyal mesafe ve maske kuralına dikkat etti. Cuma namazının sadece farzı camilerde kılınırken namaz sonrası, vatandaşlar, en arka saftan başlayarak camiden çıktı. Yeniden toplu ibadete açılan cami ve cemevlerinde, ilaçlama ve dezenfekte çalışmaları, periyodik olarak devam edecek.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku