burada HAYAT var!
Web Sitemize Hoş Geldiniz

Zaman Yönetimi

243

ZAMAN YÖNETİMİ

Plansız yaptığımız her işte zamanı iyi yönetemediğimizi görüyoruz, bu da başarımızın önündeki en büyük engel olarak karşımıza çıkıyor. Zamanın kıymetini bilmeyenler başarılı olamaz. Başarı için zamanın iyi kullanılması gerekir. Başarıya odaklanmış insanlar için her dakika her saat çok önemlidir. Zamanını gelişigüzel kullanan insanların hayatı başarısızlıklarla doludur. Çünkü onlar için zamanın hiçbir kıymeti yoktur.

Etrafımızdaki birçok insandan bugün zaman geçmiyor canım çok sıkıldı sözünü sıklıkla duyarız. Bu tamamen plansız yaşamaktan kaynaklanmaktadır.

Üniversiteye hazırlanan öğrencilerimizin üzerinde yapılan bir ankette “Başarının önündeki en büyük engel nedir?” Sorusuna öğrencilerin çoğu, zamanı kullanmada çektikleri sıkıntıları göstermişlerdir. Zaman, iyi kullanıldığında başarının garantisidir.

Zamanımızı israf edersek, zekâmızdan, karakterimizden, hayal ettiğimizden çok daha fazla kayba uğrarız. Kaybolan zamanı hiçbir kuvvet geri getiremez.
Zamanı iyi kullandığımızda gerek iş gerek özel hayatımızı disipline etmiş oluruz.

Yaşam süremizi bilmediğimizden her yeni günün kıymetini bilerek çalışmalıyız.
Çünkü geleceğimizin garantisi bu günümüzdür. Bugünlerimizi iyi değerlendirirsek; geleceğimiz teminat altına almış oluruz.
Zaman Doğru Yönetmek İçin Tavsiyeler

Planlama yapın, önceliklerinizi belirleyin.

Sorumluluğunuzda olmayan işleri üstlenmeyin.

İşten çıkış saatinizi belirleyin kaçta çıkacağınızı belirlediğiniz zaman işlerinizi bir an önce bitirmek isteyeceğinizden işinize daha çabuk odaklanırsınız.

Aynı anda birçok işle uğraşmayın işlerinizi sıralayın. Bu şekilde işlerinizi bitirerek ilerlemiş olursunuz ve hiçbir işiniz yarım kalmaz.

Maillerinizi sıklıkla değil belirli aralıklarla kontrol edin.

Çalışırken dinlenme aralıkları belirleyin ve bu aralarda asla iş yapmayın.

İşten çıktığınızda işinizi bir kenara bırakın kendinizi eğlendirecek mutlu edecek şeylerle meşgul olun ki bir sonraki günde daha enerjik bir şekilde işinize odaklanmış olursunuz.

Sosyal medya ve internette işiniz dışında çok fazla zaman harcamayın.

Hedeflerle çalışın. Hedeflerle çalıştığınızda aynı zaman dilimi içerisinde çok daha üretken olduğunuzu göreceksiniz.

Zamanımı kuIIanmasını biIemedim, şimdi o beni kuIIanıyor.

Sevgiyle kalın.

Oktay Atalay

İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku