burada HAYAT var!
Web Sitemize Hoş Geldiniz

Sivas Katliamı 27. Yılında Beylikdüzü’nde Anıldı

260

SİVAS KATLİAMI SİVAS 93 OYUNUYLA ANILDI

 

 

Pir Sultan Abdal Şenlikleri için 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta bulunan ve bir grup tarafından ateşe verilen Madımak Oteli’nde hayatını kaybeden yazar, şair ve düşünürler Beylikdüzü’nde anıldı. Beylikdüzü Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen anma programında, usta sanatçı Genco Erkal’ın yazıp yönettiği Sivas 93 adlı belgesel oyunun gösterimi yapıldı. Belgesel oyun gösterimi öncesi 27 yıl önce yaşanan katliamdan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getiren Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık; “Sivas’a giden canlarımızın Madımak Oteli’nde katledilişinin üzerinden tam 27 yıl geçti. Yıllar geçti, ama yüreğimizdeki kor ateşler sönmedi. Acımız ilk günkü kadar taze.” ifadelerini kullandı.

 

 

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta bir grup tarafından ateşe verilen Madımak Oteli’nde hayatını kaybeden yazar, şair ve düşünürleri hedef alan saldırı 27.yılında Beylikdüzü’nde anıldı. Beylikdüzü Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen anma programında, Dostlar Tiyatrosu tarafından 2008 tiyatro sezonunda sahnelenen Sivas 93 adlı belgesel oyun gösterimi yapıldı. Usta sanatçı Genco Erkal’ın yazıp yönettiği oyun, pandemi süreci nedeniyle sosyal mesafe kuralları gözetilerek Beylik Pazar Alanı’nda yapıldı. Pir Sultan Abdal Şenlikleri için Sivas’ta bulunan yazar ve sanatçıların o gün yaşadıklarını sahneye taşıyan belgesel oyuna vatandaşların ilgisi ise oldukça yoğun oldu.

 

“Beylikdüzü’nde tesis ettiğimiz birlikte yaşama kültürünü her şartta muhafaza etmeye kararlıyız”

 

Belgesel oyun gösterimi öncesi 27 yıl önce yaşanan olaydan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getiren Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Pir Sultan Abdal Şenlikleri’ne katılmak üzere Sivas’a giden canlarımızın Madımak Oteli’nde katledilişinin üzerinden tam 27 yıl geçti. Yıllar geçti, ama yüreğimizdeki kor ateşler sönmedi. Acımız ilk günkü kadar taze. Ne yazık ki, tarihimizdeki bu büyük lekenin rengi, hala kapkara. Adalet yerini bulmadı ve bu durum hepimizi yıllar içinde daha da yaraladı. O gün Madımak’ta yaşananları unutmamak ve unutturmamak başlıca vazifemiz. Bu vahşetten alınan derslerle toplumda kutuplaşmaya geçit vermemek, önyargıları beslememek en büyük sorumluluğumuz. Beylikdüzü’nde tesis ettiğimiz birlikte yaşama kültürünü her şartta muhafaza etmeye kararlıyız. Madımak’ta kaybettiğimiz canları saygı ve rahmetle anıyor, bir daha benzer bir acı yaşamamayı yürekten diliyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku