burada HAYAT var!
Web Sitemize Hoş Geldiniz

On Yıl Sonra Geri Döndü!

335
Marmarada Denizi’nde en son 10 yıl önce tezgahlarda yerini alan kofana balığı adeta akın etti.

Marmarada Denizi’nde en son 10 yıl önce tezgahlarda yerini alan kofana balığı adeta akın etti. Bu sene bol çıkan kofananın kilosu 300 liradan 70 liraya düştü. Kofananın, lüferin babası sarıkanatın dedesi olduğunu söyleyen Balıkçı Kenan vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini belirtti. 10 yıl sonra geri dönün kofana balığı yüzleri güldürdü. Kofana balığının vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini belirten Balıkçı Kenan: ’10 sene sonra lüferin babası sarıkanatın dedesi çinekopun büyük büyük dedesi kofana Marmara’da akın yaptı. Kilosu 250 lira ile 300 lira arasında olan kofana balığının bugün kilosu 70 liraya kadar düştü’ dedi.
HEM LEZZETLİ, HEMDE KILÇIKSIZ
Beklentilerin çok üstünde kofana balığının olduğunu belirten Balıkçı Kenan: ‘3 tane olurdu, 5 tane olurdu 15 tane bir arada olmazdı. Bugün kofana bayramını yaşıyoruz. Palamuttan sonra hamsiden sonra sarıkanattan sonra şimdide kofana akın yaptı. Hastalık mevsimindeyiz. Büyük mücadele ediyoruz. Bu günlerde bol bol balık tüketelim. Bir çok hastalığın ilacı balık. İçerisinde katkı maddesi bulunmuyor. Yıllar sonra görünen kofana balığı özellikle çocukların kolaylıkla yiyebileceği lezzetli bir balık. Kılçık yok. Korkmadan çocuklarımıza yedirebilirsiniz” dedi.
BALIKÇI KENAN’DAN TEŞEKKÜR
Başbakanlığı döneminde yaptığı yatırımlardan dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Balıkçı Kenan: ‘Cumhurbaşkanımız, Başbakanlığı döneminde kıyı şeritlerine arıtma tesisi yapıldı. Denizlerimiz temizlendikçe balıklarımız yuvasına Karadeniz’e, Marmara’ya geri dönüş yapıyor. İnşallah bol bol tüketeceğiz’ şeklinde konuştu.
VATANDAŞLARIN İLGİSİ YOĞUN
Yıllar sonra kofana balığını tezgahlarda gören müşteriler şaşkınlığını gizleyemedi. Balık almaya gelen bir vatandaş ise: ‘Sürekli balık alıyorum uzun zaman sonra ilk kez böyle bir balığa şahit oldum. Çocukluğumuzda yediğimiz bir balıktı şimdi tekrar gördüm. Lüfer ve çinokopu yiyorduk. Şimdi kofanada geldi’ şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku