burada HAYAT var!
Web Sitemize Hoş Geldiniz

Mübadil Torunları Atalarını Beylikdüzü’nde Andı

Mübadil Torunları Atalarını Beylikdüzü'nde Andı

300

Türk-Yunan Nüfus Mübadelesi’nin 97.yılı Anma Etkinlikleri’nin başlangıcı Beylikdüzü’nde yapıldı. İstanbul Su Ürünleri Hali’nde başlayıp iki gün boyunca farklı ilçelerde devam edecek olan etkinliklerin ilk ayağında, Lozan’da imzalanan Zorunlu Nüfus Mübadelesi Sözleşmesi ile topraklarını terk etmek zorunda kalan mübadil torunları ve Beylikdüzü’lü vatandaşlar hayatını kaybedenlerin anısına denize karanfil bıraktı.

Lozan’da 30 Ocak 1923 tarihinde imzalanan Zorunlu Nüfus Mübadelesi Sözleşmesi ile topraklarından koparılan Türk-Yunan vatandaşlarının acılarının, anılarının ve tarihinin paylaşıldığı “Türk-Yunan Nüfus Mübadelesi’nin 97.yılı Anma Etkinlikleri”nin ilk ayağı Beylikdüzü’nde gerçekleşti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beylikdüzü Belediyesi, Lozan Mübadilleri Vakfı, Gürpınar Trakyalılar ve Rumeliler Derneği’nin düzenlediği etkinliğe Beylikdüzü Belediyesi 1.Başkanvekili Serdal Mumcu, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar, İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu temsilcileri, Gürpınar Trakyalılar ve Rumeliler Derneği Başkanı Tarık Küçük, Dernek ve STK Yetkilileri, Türk- Yunan Mübadil torunları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Küçük, “Atalarımızın duyduğu hüznü ve özlemi yüreklerimizde hissediyoruz”

Mübadil Derneklerin ortak bildirisinin okunmasıyla başlayan anma etkinliğinde konuşma yapan Gürpınar Trakyalılar ve Rumeliler Derneği Başkanı Tarık Küçük, “Geçmiş yıllarda olduğu gibi 97.yılında da doğup büyüdüğü topraklardan göç etmek zorunda kalan atalarımızın hüznünü ve duydukları büyük özlemi hala yüreklerimizde hissediyoruz. Mübadele zordu ama zorunluydu. Hiç kimsenin başka seçeneği yoktu. Bir bavulla düştüler yollara… Evlerini, barklarını, anılarını geride bırakarak; kimileri trenle kimileri ise gemiyle vatan bildikleri topraklarını terki diyar ettiler. Bugün burada sizlerin huzurunda göç yolunda hayatlarını kaybeden tüm mübadilleri saygı ve rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun.” ifadelerini kullandı.

 Mumcu, “Mübadillerimiz kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır”

Etkinlikte yaptığı konuşmasına Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’ın selam ve sevgilerini belirterek başlayan Beylikdüzü Belediyesi 1.Başkanvekili Serdal Mumcu ise, “Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi, mübadillerimiz kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır. Bundan 97 yıl önce yaşanan acıyı tarif etmek için hiçbir konuşma yeterli olmaz herhalde. Bu acıların tekrardan yaşanmayacağı, ülkeler ve toplumlar arasında hiçbir sorunun olmayacağı güzel günleri istiyor, bekliyor ve umut ediyoruz. Hiçbir sınırın olmadığı, hiçbir çocuğun yurdundan ve toprağından koparılmadığı güzel günleri bekliyoruz” dedi. Yapılan konuşmaların ardından, Türkiye’ye gelen mübadiller ve torunlarıyla birlikte hayatını kaybedenlerin anısına denize karanfil bırakıldı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku