burada HAYAT var!
Web Sitemize Hoş Geldiniz

Gebe Okulu’yla Anneler Bilinçli Bebekler Mutlu

Gebe Okulu’yla Anneler Bilinçli Bebekler Mutlu

221

GEBE OKULU’NDA YENİ DÖNEM BAŞLADI

 

GEBE OKULU’YLA ANNELER BİLİNÇLİ BEBEKLER MUTLU

 

 

Beylikdüzü Belediyesi’nin anne adaylarının rahat bir gebelik, sağlıklı bir doğum süreci ve bilinçli bir lohusalık dönemi geçirmesine yardımcı olmak amacıyla açtığı Sertifikalı Gebe Okulu’nda yeni dönem eğitimleri başladı. İki hafta sürecek eğitim programında, anne adayları gebelik öncesi ve sonrası süreç hakkında merak ettikleri konularla ilgili uzman hekimlerden bilgi alarak hem bilinçlenecek hem de korku ve kaygılarından kurtulacak.

 

Beylikdüzü’nde yaşayan anne adaylarını anne olma sürecinde yalnız bırakmayan Beylikdüzü Belediyesi

Sağlık İşleri Müdürlüğü, 2015 yılında başlattığı Gebe Okulu Projesi ile anne adaylarının doğum öncesi ve sonrası süreç ile ilgili endişelerini azaltmaya devam ediyor. Anne adaylarını bilinçlendirerek sağlıklı bir doğuma hazırlamak amacıyla açılan Gebe Okulu’nun 2020 yılının ilk dersi, Medicana Hastanesi konferans salonunda, Sağlık İşleri Müdürlüğü yetkilileri ve kursiyerlerin katılımıyla gerçekleşti. İlk derste, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ada Bender, Psikolog Reyhan Ateş Yücel, Diyetisyen Yıldız Melek Aksoylu, anne adaylarına doğum öncesi ve doğum sonrasında yaşayacakları fiziksel ve duygusal değişiklikler, gebelik döneminde beslenme, hangi doğum şekli seçilmeli, gebelikte dikkat edilmesi gereken hususlar gibi konularda değerli bilgiler aktardı. Soyer Baş Pilates Studio eğitmenlerinin doğum öncesi, doğum sonrası yapılabilecek egzersizler ve egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında katılımcılara bilgi aktarıp katılımcılara uygulamalı egzersiz yaptırdığı eğitimde, Ebru Kurtuluş da kordon dokusunun saklanmasının önemiyle ilgili bir sunum yaptı.

 

Uzmanlardan Anne Adaylarına Değerli Bilgiler

 

İki hafta boyunca, Çarşamba günleri, saat 13.30-16.00 arasında yapılacak Gebe Okulu’nun ilk dersinde konuşan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ada Bender ‘Gebelikte Anneme Neler Olacak’ başlıklı sunumunda her doğum sürecinin kendine has özellikler taşıdığına dikkat çekerek sağlıklı bir doğum süreci için anne adaylarına rahat ve sakin olmalarını öğütledi. “Gebelik sürecinde, tehlike belirtilerinden biriyle karşılaşırsanız geçen zamanın size ve bebeğinize zarar verebileceği bilinciyle en kısa zamanda hastaneye ve doktorunuza ulaşın.” diyen Ada Bender, anne adaylarından gelen normal doğum mu sezeryan mı sorusuna ise “Doğum şeklini anne, gebelik ve bebek belirler.” şeklinde yanıt verdi.

 

Psikolog Reyhan Ateş Yücel de yaptığı konuşmada “Yeni doğan bir bebeğin annesi olmak zor bir süreçtir. Kendinizi ve bebeğinizi dinleyin. Sevdiklerinizden destek alın. Zaman geçtikçe herşey normale dönmeye başlayacaktır. Bebeğin ilk dili ağlamadır. Her ağlamanın bir nedeni var ve bu ayırd edilebilir. Bir hafta 10 gün içinde anne, bebeğin ne için ağladığını anlar hale gelin, endişelenmeyin. Bebeğin ağladığında ihtiyaçlarının giderilmesi, anne ve bebek arasında güvenli bir bağlanma ilişkisi kurulması açısından çok önemli.” dedi. Diyetisyen Yıldız Melek Aksoylu ise ‘Gebelik Döneminde Beslenme’ başlıklı sunumunda, gebelikte beslenmenin tüyolarını anne adaylarıyla paylaştı. Soyer Baş Pilates Studio eğitmenlerinin hamilelik döneminde egzersiz yaparken dikkat edilmesi gerekenler ve solunum egzersizlerinin önemi hakkında bilgiler aktardığı ve katılımcılarla uygulamalı egzersiz yaptırdığı eğitimin sonunda, Ebru Kurtuluş da anne adaylarına kordon dokusunun saklanmasının önemiyle ilgili bilgiler aktardı. Beylikdüzü Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından açılan Gebe Okulu’na katılmak isteyen anne adayları 444 09 39’dan detaylı bilgi alabilirler.

 

 

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku