burada HAYAT var!
Web Sitemize Hoş Geldiniz

Bu Tat 163 Yıldır Hiç Değişmedi

384

Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı’nın 163 yıllık lezzeti Taksim’de önemli bir lezzet durağı olarak karşımıza çıkıyor. Kalkanoğlu Pilavı’nın tarihi 1856’ya, Padişah’ın pilavcıbaşısı Süleyman Ağa’ya kadar gidiyor. Süleyman Ağa Trabzon’a yerleşip pilavcı açtığından beri, Kalkanoğlu ailesi bu lezzeti gelecek kuşaklara taşıyor.

Kalkanoğlu Pilavı’nın hikayesi oldukça ilgi çekicidir. “Kırım Savaşı” olarak da bilinen, 1853 yılında başlayan Osmanlı-Rus Savaşı esnasında cephelere gönderilmek üzere kentte toplanan askerlerin yiyecek ihtiyacı için dönemin Trabzon Valisi Osman Efendi’nin saraydan bir pilavcı başı istemesi nedeniyle “Kalkanoğlu” lakaplı Süleyman Ağa, Çarşıbaşı ilçesinden kent merkezine getirilmiş. Savaşa giden askerlerin yanı sıra pilavdan vatandaşların da yemesini isteyen Süleyman Ağa, Pazarkapı Mahallesi’nde açılan aşevinde pilav ve hoşaf dağıtmış. Vali Osman Efendi, aşevini ziyareti sırasında dağıtımda adaletli olunması için Süleyman Ağa’dan, pilavın terazi ile tartılarak verilmesini istedi. O günden sonra da Kalkanoğlu’nda pilav, teraziyle tartılarak verilmeye başlanmış. Patentli “Tarihi Kalkanoğlu Pilavı”, ailenin dört ve beşinci kuşak fertlerinin elinde, yurt içi ve dışından gelen ziyaretçilerin sofrasına konuk olmaya devam ediyor.

Trabzon’da ve Taksim’de hizmet veren Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı kavurmalı pilavı, kuru fasulyesi ve kara lahana sarması ile oldukça iddialı. Şirin bir aile işletmesi olan 163 yıllık lezzetleri ile Taksim’de müşterilerinden tam not almaya devam ediyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku