burada HAYAT var!
Web Sitemize Hoş Geldiniz

Bayram Güzelliktir

254

BAYRAM GÜZELLİKTİR AMA ACILAR OLMASA

Kutsal bayramlarımız yanında iki de önemli dini bayramımız var. Bu bayramlardan en önemlisi farz ibadetlerimiz olan Oruç ibadetinden sonra gelmiş olan ramazan bayramıdır. Ramazan ayı içerisinde sadece oruç tutmakla kalmaz, fitir, Zekât gibi görevlerimizi de yerine getiririz.

Adeta ramazan ayı tam yoğunluklu bir ibadet ayı olarak geçer. BU ramazan ayında hiç de İslam ile bağdaşmayan görüntüler yaşadık. Acılara gark olduk. IŞID denilen sözde Müslüman bir grup Suriye ve Irak coğrafyasında ortalığı kasıp kavuruyor binlerce insanı suçsuz yere öldürüyor, tecavüz ediyor ve yerlerinden yurtlarından ediyor. Dinde kutsal sayılan mekânları yakıp yıkıyor, bombalıyor. Musul konsolosluk görevlilerimizi de bir aydan fazladır rehin olarak tutuyor. İsrail yine bütün kini ve hıncı ile Gazzelilerin üzerinde her türlü ölüm yöntemlerini ve silahlarını kullanıyor. Bini aşkın ölü ve binlerce yaralı var.

İslam dünyası ve medeni dünya seyirci kalıyor. Tabi Türkiye’den de etkili bir girişim olduğu söylenemez. Soma’da ölen 301 madencimizin kaza görüntülü cinayet denilebilecek şekilde ölümlerinin acısı sönmüş değil. Bütün bu ölümlerin acısı sürerken birde buna hukuksuzlukların acısı da ekleniyor. Hukuk adalet yok denecek şekilde egemen güçlerin elinde bir öç alma vasıtasına dönüştürülmüş örneklerini yaşamaktayız.

Büyük adalet sarayları yapmakla övünenler ne yazıktır ki, büyük adaletsizlik örneklerini sergileyerek, karşısında duranları düşman ilan edip her türlü gücü kullanarak etkisizleştirmeye ve bastırmaya çalışıyor. İnsanlarımız haline ŞÜKRET, İktidar dışında herkese ve her şeye KÜFRET, karşı çıkarsan da TERKET anlayışı ile karşı karşıya olduğumuz bir ortamda gerçek bir bayram sevincini yaşadığımız söylenebilir mi?

Bir cumhurbaşkanlığı seçimi süreci yaşıyoruz. Eşit olmayan koşullarda bir yarış süreci içerisinde hızlandırılmış bir zaman diliminde ülkenin en önemli makamı için tercih yapmaya zorlanıyoruz. Bayram nedeniyle yer değiştirmeler arttığından yollarımız yine kan gölüne dönüşüyor.

Terör kurbanlarından daha çok insanımızı kazalarda kaybetmekteyiz. İş kazalarının en çok olduğu ülkelerin başındayız. Binlerce insanımızı iş kazalarında kaybediyoruz. İş güvenliği ile ilgili yapılan düzenlemeler yetersi ya da etkisiz kalmakta ölümler devam ediyor. Bütün bu karanlık noktalarımıza rağmen iğnenin deliğinden geçen bir güneş ışığı gibi bayram sevincini de yine yaşamalı ve geleceğe umutla bakmalıyız. Bayramın önemini bilenlerin, kavrayanların bayramını kutluyorum.

Daha güzel bayram yazılarında buluşmak üzere yüreğimizdeki umut çiçeklerini sulayalım. Yitirdiklerimiz için rahmet, mağfiret diliyorum. Ülkemiz ve insanlık için en doğru olan seçime ve tercihlere ulaşmamız için kalbimizin ve aklımızın ve vicdanımızın birlikte doğruya, güzele, barışa, sevgiye ulaşmalarını diliyorum.

 

Av.İsmail Hakkı Konar

Araştırmacı Yazar

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku