burada HAYAT var!
Web Sitemize Hoş Geldiniz

Atabay: Virüse Karşı, Hijyen Önemli

Atabay: Virüse Karşı, Hijyen Önemli

252

Dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’de de görülen yeni koronavirüs salgınından korunmak ve yayılmasını önlemek için vatandaşların nasıl önlemler alabileceğine dair açıklamalarda bulunan Beylikdüzü Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü doktorlarından Hüseyin Atabay, “Kalabalık ortamlarda bulunmamak, hijyen kurallarına uygun davranmak ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, bu virüse karşı en iyi korunma yöntemidir.” dedi.

 

Vatandaşlara, yeni koronavirüsten korunmak için alabilecekleri önlemler hakkında bilgiler aktaran Beylikdüzü Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü doktorlarından Hüseyin Atabay, vatandaşların başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, kamu kurumlarının yaptığı uyarıları dikkate alarak hijyen kurallarına uygun davranmalarının virüsten korunmak ve virüsün yayılmasını engellemek adına hayati önem taşıdığını söyledi. Yeni koronavirüse karşı, en etkili silahın güçlü bir bağışıklık sistemi olduğuna da dikkat çeken Dr. Atabay, vatandaşlara bol su içerek, uyku düzenine dikkat ederek, dengeli beslenerek, bağışıklık sistemlerini güçlendirmeleri tavsiyesinde bulundu.

 

Virüsten Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

 

Vatandaşların kendilerini ve ailelerini, virüse karşı korumak için alabilecekleri önlemleri sıralayan Dr. Hüseyin Atabay, virüse karşı alınacak bireysel önlemlerin, kamu kurum ve kuruluşlarının aldığı önlemler kadar önemli olduğunun altını çizdi. Dr. Atabay, virüsten korunmak için yapılması gerekenleri “Birinci koruyucu kendimiz olmalıyız. Bu durumda da kişisel hijyen devreye giriyor. Aslında, en çok bulaşıyı havadan değil, ellerimizle alıyoruz. Virüsün tek giriş yerleri göz, burun, ağız. Bunu da taşıyabileceğimiz en önemli aracı, ellerimiz. Bu yüzden, el hijyeni çok önemli. Panik olmadan yetkili kurumların uyarılarını dikkate alıp bilinçli davranarak, bireysel hijyene ve sosyal mesafeye maksimum özen göstererek, el temizliğine özen gösterip sabun ve suyla ellerimizi en az 20 saniye ovarak yıkayarak, alkollü el antiseptiği ve kolonya kullanarak, öksürme ve hapşırma esnasında ağız ve burnu, mendil ya da kol içi ile kapatarak, mecbur olmadıkça evden çıkmayarak, kalabalık yerlerden uzak durarak, yürürken insanlarla 2-3 adım mesafe bırakarak yani sosyal mesafemizi koruyarak, eve girer girmez kıyafetlerimizi değiştirerek, yurt dışı seyahatlerinimizi erteleyerek, yurtdışından gelmişsek 14 gün kuralına riayet ederek virüsten korunabiliriz.” şeklinde sıraladı.

 

Bol Su İçilmeli, Dengeli Beslenmeli

 

Açıklamasında, güçlü bağışıklık sisteminin önemine de vurgu yapan Dr. Atabay, “En iyi maske, bağışıklık sistemidir. Bu, hastalığın gidişatından da belli. Virüs, daha çok, yaşlı ve kronik hastalığı olanlar üzerinde kötü seyrediyor ve ölümle sonuçlanıyor. Bu virus nedeniyle Türkiye’deki ilk ölüm vakası da 89 yaşındaki bir vatandaşımız oldu.” dedi. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için tavsiyelerde de bulunan Atabay “Suyu bol içmeli. Beslenme çok önemli. Dengeli beslenmeli, sebze ve meyve tüketilmeli. Bu mevsimde özellikle brokoli, karnıbahar, portakal gibi mevsim sebze ve meyvelerini tüketebiliriz.” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku