burada HAYAT var!
Web Sitemize Hoş Geldiniz

Ahilik Kültürü Beylikdüzü’nde Yaşatılıyor

320

Kahvaltıda Bir Araya Geldiler

Ahilik Haftası sebebiyle Beylikdüzü Kaymakamı Mustafa Altınpınar, Beylikdüzü Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Başkanı Cengiz Ataseven, Beylikdüzü Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Serdal Mumcu, STK temsilcileri, meclis üyeleri ve Beylikdüzü esnafı Hugga Mug’da düzenlenen kahvaltıda buluştular. Beylikdüzü Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Başkanı Cengiz Ataseven, Beylikdüzü Belediyesi Meclis 1.Başkan Vekili Serdal Mumcu ve Beylikdüzü Kaymakamı Mustafa Altınpınar Hugga Mug’da düzenlenen kahvaltıda ”Ahilik Haftası” ile ilgili duygu ve düşüncelerini ifade ederek Ahilik Haftası’nın tarihsel mirasını ve önemini anlattılar. Beylikdüzü Esnaf ve Sanatkar Derneği Başkanı Cengiz Ataseven, Beylikdüzü’nde uzun süre esnaflık yapan esnaflara Beylikdüzü 1. Başkan Vekili Serdal Mumcu ve Beylikdüzü Kaymakamı Mustafa Altınpınar ile birlikte hediyelerini takdim etti. Kahvaltıda programın medya sponsoru olan Lonca Medya mikrofonlarımıza konuşan STK temsilcileri, siyasetçiler, bürokratlar ve esnaflar 800 yıllık bir gelenek olan Ahilik kültürünün Beylikdüzü’nde yaşatılmasından ötürü sevinç duyduklarını ifade ettiler.

Ahilik Kültürü Beylikdüzünde Yaşatılıyor

Bu yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen 32. Ahilik Haftası sebebiyle Beylikdüzü Belediyesi “Şed Kuşanma” töreni düzenledi. Belediye binasında gerçekleşen törendeki konuşmasında Beylikdüzü Belediyesi’nin her zaman esnafların yanında olduğunu vurgulayan Beylikdüzü Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Serdal Mumcu; “Bu toprakların en eski sivil toplum örgütlenmesi olan ahilik, bizler için önemli. Beylikdüzü Belediyesi olarak geçmişten bugüne esnaf arkadaşlarımızın her zaman yanındayız.” dedi.

Beylikdüzü Belediyesi 32. Ahilik Haftası sebebiyle Belediye binasında “Şed Kuşanma” töreni düzenledi. Atatürk anıtına çelenk bırakılması ile başlayan programa; Beylikdüzü Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Serdal Mumcu, Beylikdüzü Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Başkanı Cengiz Ataseven, meclis üyeleri ve Beylikdüzü esnafı katıldı.  Ev sahipliği için Beylikdüzü Belediyesi ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’a teşekkür eden Cengiz Ataseven; “Buradaki amacımız, bir geleneği yaşatmak ve sürdürmek. Bugünkü yozlaşmanın bir çaresi ve devası olduğunu düşünerek bu geleneği yaşatmaya çalışıyoruz. Geçmişten ders alarak, geçmişi unutmadan, geleceğe, çağdaş uygarlığa ulaşmanın yolunun vatandaşlardan ve esnaflardan geçtiğini düşünüyorum. Bu geleneği yaşatmak uğruna burdayız.” şeklinde konuştu.

Mumcu; “Beylikdüzü Belediyesi Olarak Esnaf Arkadaşlarımızın Her Zaman Yanındayız”

Programda yaptığı konuşmasında Beylikdüzü Belediyesi’nin her zaman esnafların yanında olduğunu vurgulayan Serdal Mumcu ise; “Bu toprakların en eski sivil toplum örgütlenmesi olan ahilik, oldukça önem arz ediyor. Beylikdüzü Belediyesi olarak geçmişten bugüne esnaf arkadaşlarımızın her zaman yanındayız. Çünkü, şunu biliyoruz ki gelişen kapitalist sistemde, emparyalist baskıların kapitalizmle birleşerek en ağır hale geldiği günümüzde, hayatta kalmayı başarmak ve ahlakıyla geleneğine sahip çıkmak oldukça önemli, sizlere destek olmak da bizim asli görevimiz. Ahilik gününüzü kutluyor; gününüzün hepinize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı. Programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşmaların ardından bir Ahilik geleneği olan Şed Kuşanma töreni gerçekleştirildi. Uzun süre bölgesinde hizmet eden ve müşterisine güven veren üç esnafa kuşak bağlandı.

Fatih Sultan Mehmet Camiinde Pilav Dağıtıltı

Beylikdüzü Esnaf ve Sanatkarlar Derneği tarafından Beylikdüzü Fatih Sultan Mehmet Camii’nde Cuma Namazı çıkışı 32. Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında 800 yıllık Ahi bereketi olan ”Ahi Pilavı” dağıtıldı. Beylikdüzü Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Başkanı Cengiz Ataseven, programın medya sponsoru olan Lonca Medya Yönetim Kurulu Başkanı Nurhayat Varol ve Beylikdüzü’nün önde gelen esnafları 800 yıllık Ahi bereketi olan Ahi Pilavı’nı Beylikdüzü halkına ikram etti.

Lonca Medya olarak Beylikdüzü Esnaf ve Sanatkarlar Derneği tarafından düzenlenen AHİLİK HAFTASI etkinliklerine Lonca Medya olarak medya sponsoru olduk. Etkinlikler ile ilgili röportaj görüntü ve haber detaylarımızı sitemizin Videolar bölümünden izleyebilirsiniz.

VİDEO GÖRÜNTÜLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Lonca Medya

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku